צור קשר

השתלות עצם והרמת סינוס

מהי השתלת עצם?

פרופ' ליאור שפירא מתמחה במציאת פתרונות למקרים הרבים   בהם אין מספיק עצם להתקנת שתלים, על ידי פרוצדורות מודרניות של השתלת עצם.

מי זקוק להשתלת עצם?

השתלת עצם מיועדת למצבים בהם לא ניתן לבצע שתלים עקב חוסר עצם. חוסר העצם יכול לנבוע מסיבות שונות כמו דלקת סביב השן שגרמה לספיגת העצם, מחלת חניכיים, חוסר מולד של שיניים, אובדן השיניים לפני זמן רב, קירבת רכס העצם לסינוס המקסילארי (הרמת סינוס) ועוד.

מהו התהליך של השתלת עצם?

השתלת עצם מאפשרת להוסיף עצם במקום בו היא חסרה, כשלב מקדים או בוזמנית עם ביצוע השתלים. ישנן שיטות הקליניות שונות שנועדו להשגת מטרה זו, כולל השתלת עצם ממקור עצמי של אותו מטופל, או בעצם המופקת ממקור חיצוני (מבנק עצם). במקרים רבים של חוסר עצם באזור שיניים טוחנות עליונות, הדבר נובע מקרבת חלל הפה לסינוס המקסילארי, ואז יש צורך בפרוצדורה של "עיבוי רצפת הסינוס" (הרמת סינוס).

תכנון ההשתלה

לצורך התכנון, נזדקק לתצלום מסוג טומוגרפיה ממוחשבת (CT) ובדיקה קלינית של הפה. פרופ' שפירא הוא מחלוצי השתלות העצם בישראל המתוכננות ומיוצרות על ידי מחשב.

האם אפשר לבצע שתלים והשתלת עצם בניתוח אחד?

לעיתים ניתן לבצע את השתלים ובניית עצם בו זמנית. הגורם העיקרי הקובע אפשרות זו הוא האם ניתן לייצב את השתל בצורה טובה בזמן הניתוח גם בחוסר העצם. כמו כן קובעת גם כמות העצם הקיימת באתר ההשתלה וכמות העצם החסרה, ואיכות העצם באתר ההשתלה.

האם השתלות העצם מצליחות?

בידיים מיומנות, אחוז ההצלחה של פרוצדורות השתלת העצם גבוה ביותר. יש לזכור כי פרוצדורות השתלת העצם דורשות רכישת מיומנויות קליניות מיוחדות ורמת ביצוע גבוהה מהרופא. מיומנויות אלו נרכשות לאורך שנים של לימוד רק בהתמחויות ברפואת חניכיים (פריודונטיה) וכירורגיה, ולא בקורסים קצרים, וכן דורשות ניסיון כירורגי רב.

כמה זמן להמתין?

לאחר השתלת עצם מומלץ להמתין לפני המשך הטיפול  בין 5  ל – 9  חודשיםתלוי כמה עצם חסר ובאיזה מימד.  זו התקופה הביולוגית בה העצם עוברת התבגרות ושחלוף ובונה את עצמה לממדים החדשים.

ניתוח השתלת העצם

הניתוח מתבצע במרפאה, בתנאים סטריליים מלאים. ההשתלה היא ניתוח הרגיש ביותר לזיהום וחשוב ביותר שהציוד, החומרים ואזור הניתוח יהיו סטריליים.  זמן קצר לפני הניתוח, יש לקחת אנטיביוטיקה  במינון גבוה על מנת למנוע סיבוכים וזיהום.  לאחר מכן מבוצע אלחוש מקומי "להרדים" את אזור הניתוח, ומבוצע התהליך. במקרים נרחבים מאוד, או לפי בקשת המטופל, ניתן לבצע את הניתוח בסדציה (הרדמה) בעזרת רופא מרדים.

הרמת סינוסמקרה פרטי של השתלת עצם

הרמת סינוס היא השתלת עצם לעיבוי רצפת הסינוס על מנת שניתן יהיה להתקין שתלים בלסת עליונה באזור השיניים האחוריות. בזמן הרמת סינוס המכונה מבוצעת הפרדה בין רקמה רכה המצפה את הסינוס  לבין רצפת הסינוס, ושם מבצעים את השתלת העצם. הדרך המועדפת עלינו היא "הגישה הכירורגית המינימלית":  ביצוע בעזרת מיקרוכירורגיה של גישה מינימאלית  דרך קדח השתל ("הרמה סגורה")   זה תהליך ניתוחי עם תופעות לוואי מינימליות לאחר הניתוח, ובכך יתרונו .במקרים יותר נרחבים וקשיםאין ברירה אלא לבצע "הרמת הסינוס"  על ידי  יצירת "חלון" צדדי לסינוס.

צור קשר